Beverly Hills 90210 - 5. kausi

16.01.2009 - 10:18 / Kategoriat: TV-sarja, draama

Alkuperäinen nimi: Beverly Hills 90210 - Season 5
Ohjaus: Jason Priestley, Daniel Attias, Chip Chalmers, ym.
Käsikirjoitus: Darren Star, Jessica Klein, Steve Waserman, ym.
Pääosissa: Jason Priestley, Jennie Garth, Tori Spelling
Valmistusmaa: Yhdysvallat

Ilmestymisvuosi: 1994-1995

Beverly Hills sai heti alkuun uuden asukkaan, Brandonin (Jason Priestley) lapsuudenystävän Valerie Malonen (Thiffani Thiessen), joka muuttaa Brendanin tyhjäksi jättämään huoneeseen. Brandonin ja Kellyn (Jennie Garth) suhde kukoistaa, mikä ei miellytä Dylania (Luke Perry). Näistä asetelmista lähdetään Beverly Hills 90210:n viidennelle kaudelle ja Valerien lisäksi uutena kasvona nähdään Donnan poikaystävä Ray Pruit (Jamie Walters). Myös neljänneltä kaudelta tuttu Clare Arnold (Kathleen Robertson) nousee käytännössä päähenkilöiden joukkoon, vaikka häntäkään ei vielä nähdä alkuteksteissä. Kauden loppupuolella puolestaan jätetään hyvästit Andrea Zuckermanille (Gabrielle Carteris) perheineen sekä Brandonin vanhemmille (James Eckhouse ja Carol Potter).

Kauden aikana muun muassa pyritään koulun hallituksen puheenjohtajaksi, sotkeudutaan huumeisiin, avataan yökerhoa, jäädään tulipalon vangiksi ja tietenkin selvitellään ihmissuhdekoukeroita vaihtelevin tuloksin. Mennäänpä yhdessä jaksossa jopa katsomaan Rolling Stonesia. Sellaista aika perusmeininkiä, mitä tulee näihin nuorisodraamasarjoihin, mutta kun se tehdään ammattilaisten voimin, niin kyllähän sarjan fani tätäkin kautta katsoo ihan mielellään. Ihan samaa otetta ei olekaan kuin sarjan aiemmissa kausissa. Valerie on kyllä kuulunut mun suosikkihahmoihini aina, joten olikin aika saada se sarjaan. Mitä pidemmälle sarja etenee, sitä vähemmän minä muistan itse tapahtumia aiemmilta katselukerroilta, mutta tällä kaudella niitä oli vielä joitakin: tulipalo, Andrean lähtö (joskin olin sijoittanut sen aikoinaan neljännelle kaudelle), Valerie, Ray, Allisonin vierailu Kellyn luona ja sen sellaista, mutta ei se katsomiskokemusta haitannut, kun kerran nämä tyypit on niin kivakkeita (draamasarjan henkilöiksi). Klaffivirheitä ja mikrofoneja näkyi vähän turhankin usein, mutta nämä nyt on näitä tyypillisiä tv-sarjojen ongelmia, josta ei voi silleen rokottaa. Kokonaisuudessaan viides kausi siis oli ihan hyvä, josta varsinkin sarjan fanien luulisi pitävän, vaikka hahmot ovatkin selvästi aiempaa aikuisempia ja aikuisempia ovat siten myös ongelmat.

Pisteitä: 4/5

1. kausi, 2. kausi, 3. kausi, 4. kausi, 5. kausi, 6. kausi, 7. kausi, 8. kausi, 9. kausi. 10. kausi

Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

Simo Rissanen

Amatöörileffafriikin leffa-arvosteluja hyvin maallikkomaisin sanakääntein. Katsoo ja arvostelee leffat sellaisenaan, eikä yritä esittää asiantuntevampaa kuin on. Ei myöskään välttele spoileja, joten niitä pelkäävien kannattaa jättää lukematta.

Minut löytää myös täältä:


bloglovin

Blogitunnustukset

 


Lahjoittaja:
Päivi
(Päiväkävelyllä)

 

 


Lahjoittaja:
Päivi
(Elokuvablogi)