39 askelta

15.12.2008 - 21:07 / Kategoriat: trilleri

Alkuperäinen nimi: The 39 steps
Ohjaus: Alfred Hitchcock
Käsikirjoitus: Charles Bennett, Ian Hay
Pääosissa: Robert Donat, Madeleine Carroll, Godfray Tearle
Valmistusmaa: Iso-Britannia
Ilmestymisvuosi: 1935

Vuorossa toinen Hitchcockin elokuva Yle Teeman Kinoklassikon Hitchcock-elokuvien sarjassa. Robert Donatin esittämä Richard Hannay ottaa teatteri-illan jälkeen luokseen tuntemattoman naisen, joka paljastuu vakoojaksi. Nainen murhataan, mutta sitä ennen hän ehtii kertoa Hannaylle, kuinka joku yrittää varastaa joitain tietoja ilmavoimilta. Hannayta epäillään naisen murhasta, joten hän lähtee selvittämään vyyhtiä todistaakseen syyttömyytensä.

Eli toisin sanoen lähtöasetelma on varsin perinteinen hitchcockimasita, mutta sanoisinpa tämän olevan sieltä parhaimmasta päästä. Tarinaan mahtui yksi jos toinenkin yllättävä käänne, mutta juonta vietiin niin hyvin eteenpäin, ettei kyllästymisen merkkejä näkynyt. Varsinkin Pamelan (Madeleinen Carroll) tullessa kuvioihin elokuva pääsi oikein kunnolla oikeuksiinsa, eikä lopputwisti ollut lainkaan huonompi. Jos jostain pitää moittia, niin siitä, että sillä pääpahiksella nyt vain täytyi olla jokin fysikaalinen poikkeavuus (puolikas pikkurilli). Noin muuten 39 askelta oli elokuva, jonka katsoo ihan mielellään toisenkin kerran.

Pisteitä: 4/5

Nimesi
Sähköpostiosoitteesi (ei näytetä yleisesti)
Kotisivusi osoite
Muista tietoni selaimen evästeessä seuraavia kommentointeja varten
Seuraa tähän kirjoitukseen tulevia kommentteja (mikä tämä on?)
Kommentti
Voit käyttää kommenteissasi seuraavia HTML-elementtejä: a, b, i, u, code
Kirjoittaja

Simo Rissanen

Amatöörileffafriikin leffa-arvosteluja hyvin maallikkomaisin sanakääntein. Katsoo ja arvostelee leffat sellaisenaan, eikä yritä esittää asiantuntevampaa kuin on. Ei myöskään välttele spoileja, joten niitä pelkäävien kannattaa jättää lukematta.

Minut löytää myös täältä:


bloglovin

Blogitunnustukset

 


Lahjoittaja:
Päivi
(Päiväkävelyllä)

 

 


Lahjoittaja:
Päivi
(Elokuvablogi)